Klątwy to prastary i przerażający przejaw Mocy istniejący jeszcze przed zaklęciami. Ten niepoznany do końca fenomen występuję w naturze spontanicznie, lecz władający magią potrafią używać go w świadomy sposób, wykorzystując dla zemsty lub innej korzyści. Wielu magów i kapłanów posiada w swym repertuarze nieprzyjemne zaklęcia nazywane klątwami z uwagi na uciążliwość i pokrewny magiczny wzorzec. Często służą one za bazę do rzucania przekleństw właściwych, opisanych poniżej.
Kapłani (zwłaszcza mrocznych kultów) podczas rzucania klątw odwołują się do swojego bóstwa, zwykle w intencji ukarania nieprzyjaciół ich wiary i świętokradców. Rodzaj przekleństwa określa specyfika danego kultu, zwykle wymaga ono również specjalnego ceremoniału, nierzadko zbiorowego. Kapłan pragnący przeklinać wrogów, winien znać modlitwę klątwa.
Czarodzieje podchodzą do przekleństw w uporządkowany, techniczny sposób. Skrupulatnie opracowują formułę klątwy, pozyskując komponenty i źródło mocy, które zapewni jej ciągłość oraz skupi jej moc na ofierze. Podobnie jak u kapłanów, przygotowywanie przekleństwa może być wysiłkiem zbiorowym. Podstawą dla tej metody jest jeden z czarów: urok, hipnoza lub klątwa.
Zdejmowanie klątw to specjalność Wiedźminów. Choć zwykle płaci im się za zabicie ich objawów w postaci potwora, wielu łowców potrafi wykorzystać swoją wiedzę, by odczarować ofiarę. W mniej skomplikowanych przypadkach wystarczy spełnić określony warunek lub przekierować energię przekleństwa znakiem Heliotrop/
Sięgnąć po nie może każdy kapłan bądź czarodziej znający odpowiednią modlitwę/zaklęcia. Moc przekleństwa manifestuje się natychmiast, a utrzymuje do miesiąca czasu. Duchowni używają jej jako pokuty za znieważenie ich bóstwa.
Tak jak w przypadku klątw pierwszego stopnia, można je rzucać, znając odpowiednią modlitwę lub czar. Kapłani potrzebują ponadto fragmentu ciała lub osobistego przedmiotu osoby, przeciw której mają skierować klątwę. Najlepiej, by przedmiot miał dla ofiary wartość sentymentalną, w innym wypadku wystarczy jakikolwiek będący w jej posiadaniu przynajmniej przez rok. Przekleństwo będzie trwało tak długo, jak będzie istniał napełniony jego mocą przedmiot. Zwykle pozostaje on przechowywany w ukryciu przez kapłana.
Najcięższy rodzaj przekleństw. Większość kultów praktycznie ich nie stosuje, uznając za nadużycie. Rzucenie klątwy trzeciego stopnia wymaga zgromadzenia olbrzymiej ilości Mocy, kilku osób oraz odprawienia rytuału w szczególnym dla danej religii miejscu. Klątwy trzeciego stopnia nie ograniczają działania do pojedynczych osób; z ich pomocą można przekląć cały obszar, a nawet jakieś przedsięwzięcie, np. wojnę. Są to przekleństwa najtrudniejsze do odczynienia.